Cím: 3925 Prügy, Kinizsi u. 2
Igazgató: Tiszlavicz Csaba
Igazgató telefonszáma: 06-47/572-004
E -mail
címe: tiszcsab@gmail.com
Igazgató helyettesek:
Baranyi Edit és Greutter Zsolt
Tel.: 06-47/572-003
E-mail: prugyisk@ifjuinfo.hu
Az
iskola KÉPGALÉRIÁJA
Az
iskola képes bemutatója... (*.ppt)
Iskolánk bemutatása
A Móricz Zsigmond Általános Iskolát 1948-ban alapították. A nagy író, Móricz Zsigmond nevét 1962-ben vette fel. Iskolánk 1986-ban épült. 2002. augusztus 18-án 4 tanteremmel bővült az épület, így jelenleg a 24 tanulócsoportot 13 tanteremben és 10 szükségteremben tudjuk elhelyezni. Tornatermünk mérete kevéssel haladja meg egy tornaszoba méretét. Ezek az adatok is mutatják az intézmény további bővítésének szükségességét. Sportudvarunk 2002-ben kapott korszerű sportszereket és világítást.
Az oktató-nevelő munka színterei
Az
oktatás délelőtti munkarendben, hetes órarend
szerint történik. A műveltségi területek közül
kiemelten kezeljük az idegen nyelveket, a matematikát
és az informatikát.
Cigány gyermekeink kisebbségi oktatásban is
részesülnek a szülők és a Cigány Kisebbségi
Önkormányzat kérésére. Iskolánk tárgyi-taneszköz
felszereltsége átlagosan jó. Az elmúlt évek
sikeres taneszközfejlesztési pályázatai is sokat
segítettek. A tanévek során számítástechnika,
angol, komplex etnika, dráma-színjáték, média,
tehetséggondozó, matematika, néptánc szakkörök
gazdag műveltségi anyagával biztosítjuk tanulóink
személyiségének gazdagítását, a képességfejlesztést,
tehetséggondozást.
Az alsós-felsős tömegsport órák célja az erőnlét, az ügyesség fejlesztése, a mozgás szeretetének erősítése. Bekapcsolódtunk a Bozsik- és Góliát-labdarúgóprogramba is. A szerencsi zeneiskola kihelyezett tagozatán 1995 óta zongorázni, furulyázni tanulhatnak a zene iránt érdeklődő gyerekeink. Évek óta jól működik az iskolai diákönkormányzat két felnőtt vezető segítségével. Gazdag programjaink kitöltik a diákok fennmaradó szabadidejét. Nyári szünidőben rendszeresen 3-5 iskolai tábort szervezünk, melyeket a községi önkormányzat támogatásával és különböző pályázatokból is finanszírozunk.A szülők és gyülekezet igénye szerint szerveztük meg a református és katolikus hittan foglalkozásokat. Az iskolavezetés, a nevelőtestület sokat dolgozik azért, hogy a "vidéki" iskolákra háruló nehézségek kiküszöbölésével Prügy község minden gyermeke számára biztosítsuk a képessége szerinti kibontakozás lehetőségét.
Minőségi oktatással szilárd alapműveltséget, biztos alapkészséget, teljesítményképes tudást nyújtani a tanulóknak, hogy legyenek képesek önálló ismeretszerzésre, az ismeretek alkalmazására.Harmonikus személyiségű, egészséges tanulók nevelése. Legyenek képesek munkavégzésre, alakuljon ki felelősségtudatuk, találják meg önkifejezési módjukat.Az a fajta értékrend elfogadása, amely az emberi értékek, élet tiszteletén alapszik, és fő cél a harmónia megteremtése önmagukkal és környezetükkel szemben.Az egészséges életmód, az egészségvédelem technikájának elsajátítása.A káros szenvedélyek elutasítására való készségfejlesztés.Testi-lelki egészség megőrzése és fejlesztése a tanulók személyiségében. Működjön együtt az iskola a családdal, segítő intézményekkel. Ragaszkodjanak népükhöz, hazájukhoz, lakóhelyükhöz.Fogadják el a másságot, segítsék a különböző kultúrájú szociálisan hátrányos helyzetű társaik beilleszkedését az iskolai közösségbe.
Iskolai hagyományok
Iskolánk hagyományosan rendezi meg a Móricz-napok kulturális versenyét, melyre Kárpátaljáról, Erdélyből, Felvidékről is érkeznek általános iskolás korú gyerekek. Ennek a versenynek a segítségével alakítottunk testvériskolai kapcsolatot Felvidéken a Szomotori Magyar Tannyelvű Iskolával.A legutóbbi versenyen közel 500 szereplő diák színjáték, próza, néptánc, népi hangszer, népdaléneklés kategóriákban mérte össze tudását. Rajz- és játékkészítő pályázatainkra az egész országból érkeztek pályamunkák. A kategóriák szakmai zsűrijében szerepet vállalt Csoóri Sándor, Pécsi Ildikó, Benke László, Kalász László is.Vendégünk volt már Meskó Attila, a MTA alelnöke, Mohai Gábor bemondó és még sokan mások. Rendezvényünk fővédnöke Dr. Kupa Mihály, a Zempléni Településszövetség elnöke.
V. alkalommal rendeztük meg roma vers- és prózamondó versenyünket 2002. november 7-én iskolánkban roma gyerekek részére. A Szerencsi Közoktatás Ellátási Körzet tanulói nyolc, korcsoportonként felállított kategóriában mérhetik össze tudásukat, felkészültségüket. Legutóbb több mint 70 tehetséges kisdiák vett részt 11 iskolából. Az előadott művek között - a versenykiírásnak megfelelően - versek, mesék, mondák, novellák, illetve regényrészletek és publicisztikai írások szerepelhetnek, melyek cigány írók-költők művei, illetve nem cigány írók cigányokról szóló írásai, vagy népköltészeti alkotásai lehetnek. Célunk a versennyel, hogy megismerjék a cigányság valódi történetét, irodalmát, szokásaikat. Hiszen egy népre nézve múltja, értékeink helyes ismerete nélkül